Konifery byste si mohli jednoduše zmýlit se známou tújí, která roste téměř všem v zahradách. Mnozí zkušení zahrádkáři však vědí ty nejdůležitější rozdíly, které byste měli při konifery vidět. Ten největší rozdíl můžete vidět zejména v hustotě, kterou tuje oplývají, zatímco konifery jsou trochu řidší. Jinak jejich první pohled nezkušený zahrádkář ani nerozezná.
Ve většině zahrad se vyskytují konifery i kvůli tomu, že zahrádkáři mají menší zahrady a túje, které narůstají do opravdu velkých rozměrů se jim tam často nevejdou. Mnohokrát se však stává, že se musíte vzdát i těchto stromků, které narůstají do 1-2 metrů. Pokud je však chcete mít za každou cenu ve své zahradě, můžete je pěstovat například v květináčích, které si jednoduše postavíte, kde chcete.
Kdy sázet?
Velmi důležitou otázkou, která se jako první vyskytuje při koupi konifery je ta, kdy je sázet. Nejlepší čas na sázení těchto stromů je koncem srpna a začátkem září. Tehdy teplota dosahuje velmi příjemné čísla a máte velkou pravděpodobnost, že se konifery chytí. Pokud je včas zasadíte, mají čas zakořenit se dostatečně rychle do půdy a přežít tak i zimu, která pomalu přichází. Totéž platí i pro všechny ostatní jehličnaté dřeviny jako je například i cypřišek nebo tis.
Důležité při sázení je to, aby se konifery opravdu dobře chytili v půdě, protože během zimních měsíců z ní přijímají vodu a také všechny živiny a látky, které potřebují pro svůj správný růst a zdraví. Vhodné jsou jako živý plot, Protože jsou dostatečně husté a nikdo přes ně nebude nic vidět. Kromě toho jsou ještě i velmi pěkné a na jaře či léto budou krásně zelené.
Jak sázet?
Druhou důležitou otázkou je, jak sázet konifery. Když nastane začátek září, měli byste si najít místo, kam konifery zasadíte. Jámu nesmíte zapomenout pořádně utlumila rozdrobeným humusem, který se hodí pro tento typ dřevin. Další podmínka je ta, že rostlina musí být tak hluboko v zemi, aby nepadala na jednu či druhou stranu. Musí stát, jakoby byla v květináči.
Pokud kupujete konifery, která je dodávána v jutovine, neodstraňujte ji a spolu s ní ji dejte do země. Jámu doplňte již zmíněným humusem a půdou, která pevně udrží dřevinu v zemi. Dbejte na to, aby v okolí nebyli žádní škůdci jako jsou krtci, plevel či zajíci. Ti by mohly narušit celkové okolí dřeviny a nemuselo by se jí pak dobře dařit.
Důležité je půdu dobře zavlažovat. Konifery potřebují mít neustále vlhkou zem, zejména tehdy, když jste je poprvé zasadili do země. V okróbri můžete přidat hnojivo s obsahem magnézia, které pomůže rostlině ještě lépe růst.
Škůdci
Jako u každé rostlině, i při konifery existují škůdci, kteří by rostlinu mohli zničit. Pokud si na konci podzimu všimnete na koncích listů patrné zhnědnutí, nepanikařte. Zlomte kořínek a pokud bude dutý, po případě v něm najdete housenku či kuklu, postříkejte svou rostlinu pesticidům, protože by se mohla na jaře velmi snadno lámat a na první pohled by to nevypadalo hezky.