Je více než jisté, že ceny energií půjdou už jen jedním směrem – nahoru. Proč tedy neušetřit tam, kde se možnosti úspor nabízejí samy? Výběr na trhu je dostatečný, třeba se jen rozhodnout, čím začít.
Zřejmě nikdo nemá chuť vytápět ulici či dvůr ani pouštět do svého příbytku zvenku chlad. Platí to i naopak, když se v létě zase potřebujeme chránit před náporem horkého vzduchu a nadměrným přehříváním bytu nebo domu.
Při obnově bytového domu se pozornost věnuje nejčastěji zateplení fasády a střechy, odstranění případných systémových poruch, sanaci porušených hydroizolací kolem budovy či výměně otvorových konstrukcí. Třeba přitom myslet i na to, že byty na nejnižších a nejvyšších podlažích bývají nejchladnější, protože odspodu ani zhrora jejich nemá co ohřívat. Ačkoliv koeficienty při měření topných nákladů zohledňují vyšší spotřebu tepla v těchto bytech, tepelnou pohodu v nich narušuje chlad od vstupních prostorů do domu, od garáží, chodeb a suterénu či od střechy.
Spolehlivou možností ochrany je kvalitní zateplení stropu . Pokud jde o technologický postup a materiál, je třeba vzít v úvahu, v jakých místnostech a prostorách se má strop chránit, jaký je jeho povrch a také například, zda izolant není dobré ještě zakrýt podhledem.
Na práce si třeba najmout odborníky. Podhledy vstupních prostorů starších bytových domů jsou navíc nezřídka z azbestu, který dnes patří do kategorie velmi nebezpečných, karcinogenních látek. Odstranit ho může jen na to oprávněná firma a pracovníci ve speciálním oblečení, s respirátory na dýchání, vhodnou pracovní obuví , rukavicemi as potřebnými pomůckami.
Nejběžnější cestou, kudy z příbytku uniká teplo, jsou okna. Vyměnit staré otvorové konstrukce a nahradit je novými je jedním z prvních kroků ještě před samotnou rekonstrukcí domu. Dobrým řešením jsou profily Salamander , které mezi plastovými okny patří mezi nejmodernější výrobky svého druhu. Mnozí zákazníci si pochvalují jejich design, který vyniká mimořádně hladkým povrchem a zářivě jasnou bílou barvou.
Investice do zkrášlení a zkvalitnění bydlení se vždy vyplatí. A zvláště dnes, když na druhé misce vah jsou rostoucí ceny energií. Nedávný průzkum ukázal, že polovinu Slováků vychází rekonstrukce jejich příbytku do 3 500 eur. To není málo. Vedle široké nabídce stavebních materiálů či doplňků do domácnosti je však dnes na trhu také mnoho možností, které usnadní financování obnovy bydlení. Od půjček pro jakýkoliv účel, přes bankovní a spotřební úvěry až po stavební spoření.