Exotická rostlinná oáza rovnou doma? Udělejte si ji i v zimě

Exotická rostlinná oáza rovnou doma? Udělejte si ji i v zimě 1

Vysoké exotické rostliny mohou být ozdobou příbytku. A nejen ozdobou. Právě v zimě je možná ten pravý čas pořídit si jednu z nich do bytu či domu, aby se postarala o lepší ovzduší.

Mysleli jste si dosud, že takové rostliny se do domácnosti velmi nehodí? A co když je to právě naopak? Například vysoký fíkus či dracaena Massangeana vám nejenže zpestří a zkrášlí bydlení, ale zároveň také produkují kyslík a zpříjemňují prostředí kolem sebe.

Dekorovat a zútulnit si domů lze několika způsoby. Někdo vyhledává designové doplňky a kousky, jiný zase volí netradiční nábytek. Většina lidí má však doma alespoň jednu květinu. Zvykem je dávat je na stolky nebo okna. No zkuste se poohlédnout po květu, který stojí na zemi.

„V oddělení zahrady prodejen Hornbach se dají pořídit květiny rozmanitých druhů a velikostí. Ty největší dokáží vdechnout domovu atmosféru skutečné exotiky,“ říká David Kolář, marketingový ředitel společnosti Hornbach. Favority s téměř dvoumetrovou výškou jsou podle něj fíkus nebo dracaena Massangeana.

Fikus

Tento druh rostliny patří z hlediska pěstování mezi ty méně náročné. V interiérových podmínkách dorůstá fikus průměrně od 30 centimetrů do dvou metrů. Jeho velkou výhodou je filtrování nečistot z okolního ovzduší, škodí mu však náhlé změny prostředí.

Ideální podmínky pro pěstování Fíkusu jsou při rozptýleném světle, dostatku závlahy (velmi škodí proschnutí, ale také přelití) a zvýšené vlhkosti ovzduší. Není vhodné vystavovat fikus přímému slunečnímu svitu – mohlo by mu spálit listy. Doporučuje se rovněž občas hnojit rostlinu tekutými hnojivy. Pokud již kořeny v květináči nemají pro svou velikost dost místa a volnosti, třeba fíkus prosadit.

Dracaena Massangeana

Tato rostlina má původ v Africe. Vyznačuje se pestrými listy a na pěstování je o něco náročnější než rostliny s listy celozelenými. Základem úspěchu je pravidelné zalévání, ale i občasné rosení listů. Substrát je třeba udržovat stále vlhký, avšak v misce pod květináčem nikdy nesmí delší dobu stát voda, jinak hrozí odehnívání kořenů.

Podobně jako fíkus i dracaena je citlivá na přímé sluneční světlo a navíc také na průvan. Je proto nutné ji umístit někam, kde příliš neproudí vzduch. Hnojit rostlinu stačí zhruba jednou za měsíc tekutým hnojivem. Rostliny s výškou nad 50 centimetrů přesazujeme pravidelně jednou za rok.