Ekozahrada se udržuje pouze do takové míry, která bude výhodná nejen pro člověka, ale i pro jiné živé tvory. Nemusíte na ní tedy vůbec lopotit, i tak bude krásná.
Co je ekozahrada?
Je to forma zahrady, kterou si neproděláte na lidský obraz, ale budete akceptovat lokalitu, ve které se nachází a její přírodní podmínky. Jinak řečeno, je to skutečně zahrada spjata s přírodou. To znamená, že ji nemusíte sekat dvakrát týdně, abyste na ní měli dokonalý anglický trávník. Udržuje se pouze do takové míry, která bude výhodná nejen pro člověka, ale i pro jiné živé tvory. Obhospodařovat půdu pochopitelně můžete, ale nesmíte výrazně zasáhnout do koloběhu přírody.
Když budete respektovat tyto přírodní zákonitosti, dovolíte, aby se v půdě vytvářel humus, což je intenzivní biologická činnost, díky které dokáže půda bojovat i se škůdci, dokáže potlačit případné nemoci, ale bude natolik rozumná a imunní, že bude umět hospodařit is vodou a se škůdci.
Jakou úrodu budu mít bez použití postřiků?
V ekozahrada tedy logicky nemůžete používat chemické prostředky proti škůdcům, protože jde o výmysl člověka. To se podepíše na množství úrody a možná i na dokonalosti tvaru vypěstovaného plodu. Není to však nic extrémně a likvidační, nemusíte se bát. Konec- konců, váš cíl je i tak vypěstovat zeleninu a ovoce, které bude zdravé a chutné, nepotřebujete rajčata ve velikosti lidské hlavy, jaké nejednou vidíme v obchodech.
Symbióza. Soužití. Příroda.
Namísto chemických postřiků je důležitá znalost rostlin, protože právě symbióza mezi nimi se využívá na ochranu před škůdci a na podporu růstu. Česnek i cibule odpuzují mšice a roztoče, je proto rozumné, vysadit je k rostlinám, kde jsou právě těmito škůdci často napadány. Je zcela na vás, zda chcete mít ovocný sad, zeleninovou zahradu, dekorační zahradu nebo z každého trošku.
Vypadají divoce. Jsou svobodné, šílené, barevné. Ekozahrada je více o přírodě a méně o manipulaci člověka. V konečném důsledku i tak tomu člověku pomáhá.