Radost v dětských očích dokáže pohladit duši rodičů, když svou ratolest chtějí čímsi překvapit. Máma i táta přece vždy vědí, co je pro jejich děti nejlepší, co potřebují a co je potěší nejvíce.
Spokojeni a vyrovnaní lidé mají nezřídka společné jedno: často zmiňují, že měli šťastné dětství. Většinou to opravdu bývá tak, že jak v útlém věku žijeme a kolik lásky dostaneme, takoví lidé z nás jsou. Snad každý rodič si přitom přeje, aby z jeho dítěte vyrostl zdravý, moudrý a dobrý člověk, a snaží se dát svému potomkovi to nejlepší, co se jen dá.
Psychologové už dříve prozkoumali, jaké atributy vedou k tomu, aby se z dítěte mohla stát harmonická, silná osobnost, a zjistili, že mnoha úspěšných lidí spojuje to, že v dětství měli svůj vlastní koutek. Svou dětský pokoj. Království, které patřilo jen jim a kde pracovala jejich fantazie.
Dětský pokoj je sice jako každá jiná, ale v mnohém je to přece jen výjimečný prostor. Použitým vybavením, dětským nábytkem , barvami, materiály a kombinací všeho, co dítě na svůj vývoj potřebuje. Vedle kamarádech, školce či později škole je to svět, kde se děti formují, pracují na sobě a rozvíjejí se.
Pokud jde o zařízení dětského pokoje, psycholožka z Centra pro rodinu Kapka říká, že záleží na věku dítěte. „Je fajn, pokud se dítě s prostorem ztotožní a něco si do něj samo vybere. V první řadě by však měli rozhodnout rodiče. Co když dítě vezmete do prodejny s nábytkem a ono ukáže na kus, který je pro vás nepřijatelný? Nejprve ať udělají selekci rodiče a pak – pokud je to v pořádku, mohou dát dítěti na výběr, ideálně ne z velkého počtu možností, „doporučuje psycholožka.
Při doplňcích do pokoje je to podstatně jednodušší. Třeba dětské fototapety se dají použít kdykoliv a závisí jen na tom, jaké je dítě velké. Jedny motivy se hodí řekněme předškolákům, jiné zase školákům či starším ročníkům. Podobné je to i s volbou barev. Zatímco menším dětem se pokoj plná pestrých odstínů bude zajisté líbit, větším už můžeme navrhnout, aby si barevnost vybrali samy.
Potřeby, zájmy a preference dětí se věkem mění. Pokud tím malým zaručeně uděláme radost povlečením s Disney motivy , starší možná budou chtít mít kolem sebe svých oblíbených zpěváků a budou už i prosazovat svůj vkus.
Specifickou kapitolou je pořádek v pokoji a ve věcech obyvatele dětského pokojíčku. Na to, jak si ho udržet, podle M. Kopčíková neexistuje žádný stoprocentní recept. „Je třeba si uvědomit, že pokud dítěti řekneme ‚ukliď si pokoj‘, slovo ‚uklidit‘ vnímá jinak než dospělý. Musíme mu jasně vysvětlit, co si pod úklidem představujeme – že zamést a vysát třeba i pod postelí, prach utřít i na knihách a podobně, „dodává psycholožka.
Nuž a protože děti se stále hrají, mnohým rodičům se osvědčilo naučit své potomky udržovat si pořádek ve věcech hravou formou. Například tak, že kreativní dřevěné hračky uložíme spát do tohoto koutku skříňky, plastové zase na toto místo a barvičky s papíry na kreslení nás zase do rána počkají v tomto šuplíku.