Už máš nakoupenou výbavu? „Ptala se mě kamarádka v třetím měsíci těhotenství. – „Nemám, vždyť je dost času,“ zněla odpověď. Pravdou však je, že mi podobná věc už napadla …
Vždyť nakupování pro kýžený as láskou očekávaný přírůstek do rodiny patří k těm nejkrásnějším stránkám těhotenství.
Obchodníci na matkách – prvorodiček – skvěle vydělávají. Vědí, že koupíme vše, tedy i to, o čem zcela přesně nevíme na co je, a jsme ochotni zaplatit, kolik si řeknou. Vždyť jde o první dítě, tak si ho chceme užít a chceme mu dopřát jen to nejlepší. Napadlo vás někdy, že je miminku celkem jedno, zda bude v designové kolébce za čtyři sta eur nebo v síti po babičce?
Pravidlo číslo jedna
Maminky prvorodičky – neblázněte a kupte jen ty nejnutnější věci, které budete potřebovat v prvních měsících života vašeho potomka. Nezapomeňte, že pokud bude třeba, můžete vše dokoupit později nebo vyšlete manžela, ten potřebnou věc přinese hned. Ptejte se ostatních maminek na jejich zkušenosti nebo počkejte, až se miminko narodí, zavedete si určitý režim a samy uvidíte, co potřebujete, co vám chybí.
Až na výjimky je téměř zbytečné kupovat nové věci, výhodné jsou koupě přes nejrůznější bazary, kde maminky prodávají téměř nepoužité věci. Například i ty, které koupili zbytečně a nikdy je nepoužili.
Nejnutnější věci
Pojďme se zblízka podívat, které věci bychom si domů měli koupit ještě před příchodem miminka. Hned po kočárku jistě budeme hledat postýlku. Ta by měla mít výškově nastavitelnou lehací plochu, vhod přijde i odnímatelná bočnice, která zabraňuje pádu dítěte. Pokud plánujete dalšího potomka, nekupujte postýlku, kterou můžete později používat jako postel pro větší dítě. Kupte si základní verzi, ve které později bude spinkat další sourozenec, a nejstaršímu dítěti kupte novou postel.
Kolébka poslouží jen několik měsíců, je jen na vás, jestli máte pocit, že ji využijete, stejně dobře vám může posloužit kočárek, který budete používat místo ní. Znám dokonce matku, jejíž potomek nechtěl nikde spát a stále plakal. Až na radu lékařky ho začala nechávat v automobilové sedačce, kde se díky schoulené poloze cítil bezpečně.
Vhodné nakonec nemusejí být ani nejrůznější modely přebalovacích pultů. Například ty s integrovanými vaničkami – jak je budete napouštět a jak vylévat? Nejpraktičtější je koupit tu nejobyčejnější vaničku za pár desítek eur, i tak je to na prvních pár měsíců, pak už miminko budete koupat ve vaně. Pokud nemáte v koupelně místa nazbyt, pak dobře poslouží jen přebalovací deska, kterou můžete položit na pračku (nebo zručný manžel vyrobí podnož).
Dalším chytákem jsou jídelní židle – na trhu najdeme nejrůznější modely s informací, že bude sloužit například až do pěti let dítěte. Uvědomte si však, že potomek se brzy posadí na dospěláckou židli a tuto už nebude chtít. Vybírejte a mějte stále na mysli: poměr cena – výkon. Dítě bude spokojené iv židli Ikea za 12 eur.
Drobnosti, potěší, ale penízky létají
Černou dírou ve vaší peněžence mohou být i nejrůznější hračky i oblečení a drobnosti jako jsou láhve, sterilizátory apod. Pokud bude vše v pořádku, budete zpočátku jen kojit a kojit, žádné lahve ani sterilizátory nepotřebujete. Také z oblečení vystřídáte jen několik kusů, navíc dítě rychle roste a věci mu za chvilku nebudou dobré. O hračkách ani nemluvě, vždyť miminku je stačí skutečně minimum, vše co uvidí je pro něj nové a všechny vjemy musí vstřebat. Nenamáhejte zbytečně jeho soustředění.
Ptejte se po svých kamarádkách, co mají doma po dětech a kupte jen tak pro radost několik základních svršků pro miminko a za ušetřené peníze si kupte něco pro sebe.
Domů pořiďte:
| Zatím nepotřebujete:
|