Manie oddělovat okolí vysokými zdmi ve snaze o soukromí nejednou otevírá výzvu: co udělat s nepříliš pěknými zdmi, abychom si nepřipadali jako ve vězení?
Možností, jak minimalizovat frustraci, která z takového uzavření se vyplývá, je několik. Přirozeně, ani jedna plnohodnotně nenahradí pocit, jaký má člověk z otevřené vyhlídky, ale zejména starším ročníkem mohou tato řešení zmírnit vysokou daň, kterou platí za iluzi bezpečí.
Popínavé rostliny
Nechat zeď zarůst nějakou popínavkou je jednoduché, ale časově náročné řešení.Netrpělivým důrazně doporučujeme, aby se vopre poradili se zkušeným zahradníkem, kterým druhům se bude v daném místě dařit a hlavně, jaké druhy patří mezi rychle rostoucí. K pomaleji rostoucím, ale odolným a hlavně celoročně zeleným druhům patří například břečťan. Naopak přísavník tříprstý roste mnohem rychleji, jeho nevýhodou však je, že na zimu opadává. V chladných měsících tedy k mrzutosti bude přispívat nejen zima a sychravé počasí, ale také skutečnost, že se díváme do šedého zdiva.
Oblázkové obložení
Pokud se v okolí najde šikovný a trpělivý mistr, přechodné období, dokud zeleň dostatečně vyroste, možná vykompenzovat například tím, že zeď obložíme nenáročnou mozaikou. Oblé říční oblázky jsou na to jako stvořené.
Zelený paraván
Výborným nápadem je ohraničit nepěkný zeď dřevěným rámem, do kterého natáhneme pletivo, dráty nebo pevnější motouzy. Prostor pak lze vyplnit kvetoucími popínavými rostlinami (například černou Zuzanou) nebo ještě lépe, luštěninami, které kromě krásných kvítků potěší i na talíři. Jelikož v případě plodin jedná o jednoletá, třeba počítat s opakovanou investicí do sazenic as náklady na zalévání. Výdaje za vodu lze mírně snížit tak, že za dřevěnou konstrukci umístíme užší valy na sběr dešťové vody.
Vertikální zahrady
Mimořádně působivým řešením je vertikální zahrada. Pokud má být však dílo technicky kvalitně udělané a jeho obsluha efektivní, je vhodné najmout si na tento účel profesionální zahradnickou firmu. Levné variantou je poskládání vertikální zahrady z dřevěných palet, při jejich instalaci a hlavně udržování je však třeba velká zručnost. Příliv vody v období intenzivních srážek dokáže totiž dřevěné palety značně poškodit.
Dřevěný obklad
Dřevo má duši a příjemně voní. Když to tedy nejde se zelení, můžeme šedý zeď zakrýt za jednoduchou dřevěnou konstrukci. Vzduch na dvoře nebo terase nebude takový vysušený a prostor se až tak moc nerozpálí. Právě schopnost zdiva absorbovat a dlouho udržet teplo je důvodem, proč by mělo být prvotní snahou krycích manévrů vysazení nějakých rostlin. K dřevěnému obkladu můžeme přistoupit, až když naše zahradnické snahy definitivně selžou.
Vyvýšené záhony
Hriadkové kaskády nebo alespoň jedna řada zvýšených řad před nehezkým zdí má dvojitý efekt: jednak potáhneme oko výše i při vysazení poměrně nízkých rostlin – a také, otevíráme si další možnost, jak si v zahradě příjemně posedět – byť jen na užším betonovém nebo dřevěném zídce.