Základní vidlička na vaření je obvykle vyrobena ze dřeva, plastu, nebo nerezové oceli a je vybavena dvěma delšími hroty, které jsou ideální pro kopírování a přemísťování objemných potravin. Rukojeť vidličky je často vyrobena ze dřeva nebo je potažena pryskyřicí, která má vysokou odolnost vůči teplu. Kuchyňská vidlička na vaření je obvykle mnohem delší než standardní vidlička používaná při prostírání. Ty umožňují kuchaři snadno dosáhnout do trouby nebo hrnce a rychle přemístit nebo otočit pečeni, sekanou, krůtu a další potraviny, které se právě pečou nebo smaží. Verze tohoto náčiní, které jsou určeny k použití venku při grilování, mohou být dlouhé od osmnácti do dvaceti čtyř palců.
Kuchyňská vidlička může přesáhnout kuchyň a dostat se i na servírovací stůl. Slouží k přidržování masa nebo jiných potravin při krájení nebo porcování a obvykle se používá levou rukou, zatímco pravá ruka slouží k ovládání nože při krájení. Možnost udržet potraviny během krájení v klidu usnadňuje krájení stejnoměrných částí masa při servírování.
Zatímco tradiční vidlička na vaření slouží pouze k přemísťování potravin během přípravy, existuje novější verze, která poskytuje další úroveň pomoci. Vidlička s teploměrem se prosadila v posledních dvaceti letech, zejména po nástupu LCD displejů. Díky obsaženému elektronickému displeji v horní části rukojeti jsou vidličky s teploměrem skvělým způsobem, jak se ujistit, že se potraviny vaří při požadované teplotě, a také pomáhají signalizovat, kdy je jídlo hotové. Vidličky s teploměrem jsou skvělým způsobem, jak pomoci začínajícím kuchařům dostat se do víru přípravy pokrmů, protože slouží jako další způsob, jak může nervózní kuchař zkontrolovat stav nového receptu.
Tradiční vidličku na vaření z nerezové oceli i novější vidličku s teploměrem lze zakoupit téměř v každém obchodě s kuchyňským náčiním. K dispozici jsou sice i zlevněné modely, které se vejdou do omezenějších rozpočtů, ale v obchodech s kuchyňskými potřebami po celé zemi lze najít i kvalitnější typy.