Na jaře je nabídka bylinek nejbohatší! Stačí si jen vybrat a i bez zahrady se můžete těšit z voňavé úrody čerstvých bylinek.
Nákup bylinek
Ještě před nákupem je dobré popřemýšlet, jaké bylinky byste chtěli pěstovat. Zamyslete se nad tím, které využíváte nejvíce například při vaření, přípravě čajů, limonád, lázní či péče o krásu či zdraví. Často se totiž stává, že prostě neodoláte a přinesete si domů množství rostlin, které však využijete naprosto minimální. Nezapomeňte se ještě zamyslet nad podmínkami, které váš balkon nabízí. Podle toho zda je sluneční nebo zastíněn zvolte i správné typy bylin.
Při nákupu je důležité si rostlinku dobře prohlédnout. Klidně trochu zatřeste květináčem, budou-li z nádoby vylétají malé mušky, rostlinu v žádném případě nekupujte. Vybírejte silné a zdravé sazenice, které mají pěkný kořenový bal. Sazenic opatrně uchopte a klidně ji vytáhněte z květináče, abyste viděli, zda je bal dobře vyvinutý a zda jsou kořínky zdravé.
Důležité je prosadit je
Sazenice po přinesení domů je vhodné prosadit. Zvolte nádoby, které jsou v průměru alespoň o 3 až 4 cm větší. Mezi kořenovým balem a stěnou nádoby by měl zůstat alespoň 2 cm rozestup. Vyberte si nádobu, která má odtokové otvory. Určitě do ní nejprve přidejte drenážní vrstvu (keramzit, hliněné střepy, polystyren, kamínky), potom nasypte substrát (ideálně určený na bylinkovou zahradu) a nakonec rostlinku, jejíž prsty trošku uvolněte kořenový bál. Pokud se stane, že se pár kořínků odtrhne, tak to vůbec nevadí. Po zasazení rostlinky polijte.
Pokud toužíte po smíšených výsadbách, tak do jedné nádoby dejte bylinky, které vyžadují přibližně stejné podmínky. Máta se velmi rychle rozrůstá, proto není vhodná do smíšených výsadeb. Použít ji můžete tak, že ji do výsadby přidáte v samostatném květináči.
Tipy na nejoblíbenější bylinky do květináčů
Petržel zahradní
Máta (nabízí množství kultivarů)
Bazalka
Šalvěj
Pažitka
Oregano
Rozmarýn
Tymián
Stévie
Majoránka
Libeček