V malé koupelně se musí zacházet s každým centimetrem uváženě. Přestože existují speciální programy pro malé koupelny, které nabízejí úsporné vany, umyvadla i toalety, dobrých nápadů není nikdy dost. Pokud tento nápad přinese úsporu vody a financí, je to terno.
Nevyužitá šedá voda
Zdroje pitné vody nejsou neomezené. Přesto míjíme pitnou vodu na „technické“ činnosti jako jsou splachování, praní, mytí aut či polévání trávníku. Přestože moderní pračky používají k praní mnohem méně vody než kdysi, na celkové spotřebě vody v domácnosti se praní podílí zhruba 11%. Alarmující je, že jde o pitnou vodu, která po vyprání bez dalšího užitku vyteče do kanalizace. Recyklováním tzv. „šedé“ vody můžeme pitnou vodu ušetřit.
Dvojnásobná úspora
Naštěstí, lidí, kterým není lhostejný stav Země, je dost. Výsledkem jejich snahy jsou kombinovány spotřebiče, které přinášejí úsporu energie a vody. Jelikož nejvíce vody se v domácnosti utratí právě na splachování, v případě, že jde o pitnou vodu, je to dvojnásobná škoda. A právě proto je prototyp přezkami-záchodu, který má minimální nároky na prostor takový zajímavý.
Vypere a spláchne
Hybrid WashUP vznikl v rámci soutěže Greener Gadgets a navrhl ho Sevin Coskun. Vyřešil tak dva problémy lidstva najednou: ušetřil vodu a uspořil místo v koupelně . WashUP připomíná vzhledem transformera. V horní části se nachází pračka a v dolní je toaleta. Pračka je dostatečně vysoko a vůbec nepřekáží při běžném používání toalety . Po doprání se voda z pračky přemístí do zásobníku a můžete ji opět použít – na splachování. Šetříte vodu, finance i svá záda, protože dvířka pračky jsou vysoko, takže při obsluze pračky se nemusíte ohýbat.
Na stěně
Co se týče přezkou-záchodu zatím jde o jen o prototyp, který v obchodech nenajdete. Zatím si musíte vystačit s dalším zajímavým výrobkem – stěnovou pračkou. Zepředu plněná pračka má malé rozměry a na stěně se vyjímá jako interiérový doplněk. Pohodlně v ní vyperete 3 kg prádla, přičemž nejkratší program trvá 29 minut. Navzdory nízké váze (16,5 kg) ji kvůli bezpečnosti musíte kotvit do pevného zdiva – betonu nebo plné cihly.