Jak vybrat nové bezpečnostní dveře
1) Jak vybrat dodavatele
Dozvíte se o firmě vše možné. Můžete například nahlédnout do obchodního rejstříku a zjistit základní kapitál firmy, zda u ní v posledních letech nebyla vedena exekuce a zda má dlouhou historii. Vrácení zboží a servis se pro vás mohou stát noční můrou. Internetová diskusní fóra vám mnoho informací neposkytnou, protože lidé, kteří na většině z nich diskutují, jsou přímými nebo dočasnými díly různých firem a snaží se manipulovat povědomí o trhu. Nikdy nesvěřujte své zabezpečení podomnímu prodejci.
2) Jak vybrat montážní firmu
Správná montáž bezpečnostních vstupních dveří je zásadní pro Vaši bezpečnost. Dveře proto většinou montují vlastní zaměstnanci společnosti s ověřeným zázemím a prověřenými zkušenostmi ze stovek či dokonce tisíců instalací. Nechceme mít desítky montážních firem, v jejichž případě bychom nemohli ověřit bezúhonnost a dovednosti jejich zaměstnanců. Považujeme za důležité poskytovat ověřené služby a co nejlepší kvalitu.
3) Jak ověřit kvalitu dodávaných dveří
Vyžádejte si certifikáty přímo pro dané dveře. Bohužel někteří výrobci mají jeden certifikát pro jediný typ dveří a pak jej připisují jakémukoli jinému typu dveří. Například prosklené dveře seženete snadno s atestem na neprosklené dveře a to Vám moc jistoty nepřinese. Kromě toho Vám pojišťovna neuhradí žádné škody, které Vám mohou vzniknout.
4) Jak vybrat bezpečnostní třídu
Evropské normy rozeznávají šest bezpečnostních tříd pro dveře. Pro účely zabezpečení bytu, domu či firmy jsou nejvhodnější dveře v bezpečnostní třídě 3 nebo 4. Bezpečnostní třídy 1 a 2 poskytují jen minimální ochranu a takové dveře lze během krátké doby prorazit pouze šroubovákem. Naopak dveře v bezpečnostních třídách 5 a 6 nejsou v každodenním používání, ale spíše jen ve speciálních vojenských a policejních aplikacích.
5) Jak vybrat povrch dveří
Vždy vybírejte dveře se sendvičovou konstrukcí, kde jádro je ocel a povrchy tvoří silnější plát dřeva, MDF nebo podobného materiálu. V případě bytu zajistěte dobrou zvukovou izolaci dveří a dále možnost výměny pouze povrchové výplně v případě mechanického poškození. Povrch dveří je nutné volit také podle prostředí, ve kterém budou dveře umístěny. Je důležité zvážit, zda se jedná o venkovní dveře do rodinného domu nebo interiérové dveře do bytu.
6) Dveře bytu? Pouze protipožární!
Pokud bydlíte v bytě, jste ze zákona povinni mít nové vchodové dveře s požární odolností ověřené certifikátem. Každý byt je považován za požární zónu a vaše dveře chrání únikovou cestu ostatních obyvatel v domě. Nenechte se přesvědčit prodejcem, že můžete ušetřit trochu peněz a neriskujte škody, které by vás mohly stát milionové odškodnění. Více informací je k dispozici ve vyjádření Hasičského záchranného sboru.
7) Kolik zamykacích bodů byste měli vybrat?
Zkušenosti ukazují, že pro maximální bezpečnost stačí 20 až 30 pojistných kolíků. Platí však, že čím více zamykacích čepů dveře mají, tím lépe. Vícebodové zamykání rozděluje sílu působící při vypáčení nebo zvedání dveří podobným způsobem jako deformační zóny v automobilech.
8) Stačí jeden nebo dva zámky?
Kvalitní hlavní zámek ovládá všechny uzamykací body dveří a je součástí dveří a je chráněn konstrukcí dveří. Dodatečný zámek doplňuje stávajících 20-30 bodů pouze o jeden uzamykací bod a u nových bezpečnostních dveří je irelevantní.
9) Zárubně – nové nebo originální?
Pokud je Vaše původní zárubeň jednodílné ocelové konstrukce a je plně a zejména rovnoměrně zasazena do stěnového panelu, dá se použít.
10) Jaký druh válce zámku a klíčů si zvolit?
Cylindrická vložka zámku by měla být ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře nebo vyšší. Vždy požadujte patentovou ochranu klíčů! Pokud cylindrická vložka takovou ochranu nemá, kopie Vašeho klíče může zhotovit jakákoli klíčovací služba v České republice i jinde.