Nábytek z dřevěných palet je v poslední době velmi populární, podobně jako přeměna palet na vertikální zahrady. Nám se zalíbil nápad, jak je využít na zhotovení originálního dřevěného obložení v interiéru.
Dřevěné palety mají nádech čehosi trochu venkovského, trochu kovbojského – a příjemně útulného. Pokud je rozeberete „na kost“, na dřevěné latě, dá se jimi obložit téměř jakákoliv stěna. Výborně vypadá v studentském pokoji, v ložnici, ale i v koupelně nebo na toaletě.
Při plánování projektu je třeba počítat s větší rezervou, protože ne všechny dřevěné desky budou do sebe pěkně zapadat. Aby byl výsledek co nejlepší, je ideální obkládanou stěnu nejprve vymalovat tmavou barvou. Mnozí kutilové, kteří se na takový projekt reagovali, se rozhodli pro černou barvu.
Výsledek je přitom tím lepší, čím starší palety na obložení použijete. Samozřejmě, i nové palety se dají namořit na tmavší, jakože „ošoupaný“ odstín, ale celkový dojem je pak dost jednotvárný a nepůsobí tak zajímavě.
Zejména v studentském pokoji je dřevěná stěna z palet dobrým nápadem. Teenager si může připínat plakáty nebo ozdoby na stěnu, aniž by stěna skončila jako ementál.
Pokud se vám nápad na paletovou stěnu zamlouvá, tady je pár doporučení, na co si dát pozor:
– Obkládat začněte vždy od stropu dolů, ne naopak. Pokud by náhodou na kraji nevycházela dřevěná deska stejné šířky jako ostatní, při podlaze se to spíše skryje nábytkem a podobně.
– Pokud obkládáte stěnu v podkroví, začněte obkládat od středu symetricky ke zkoseným stranám.
– Každou novou řadu desek si nejprve uložte na zkoušku a nezačínejte obkládat, dokud nemáte připravený celý „řádek“.
– Desky nemusí být uloženy v dokonalé rovnováze – mírné odchylky jsou zajímavé – a to platí i pro barevnost desek.
– Před započetím práce, palety ošetřete mořidlem nebo olejem na dřevo.
– Pokud nechcete dřevěné palety upevnit sponkovačkou s hřebíky nebo přilepit lepidlem, můžete si na stěně vytvořit tenkou dřevěnou konstrukci, na kterou budete jednotlivé desky upevňovat, podobně jako sádrokartonové panely.