Centrální vysavač bohužel nevysává zcela sám, což by nám život zpříjemnilo nejvíce. Oproti klasickému vysavači má ale spoustu výhod a cena už dávno není závratná.
Úvahy o centrálním vysavači neznamenají nijak zásadní zásah do rozpočtu stavby nebo rekonstrukce. Rozhodně se nebavíme o řádu statisíců jako je tomu například při debatách o způsobu vytápění. Kompletní materiál a montáž centrálního vysavače do menšího rodinného domku může přijít například pouze na dvacet tisíc korun. Což je cena, která se od velmi kvalitního a výkonného vysavače zase tak diametrálně neliší.
Výhody centrálního vysavače
První výhoda napadne asi každého, kdo ví, jak centrální vysavač pracuje. Vysátý vzduch plný nečistot, prachu a roztočů není vyfukován zpět do místnosti. Přestože mohou mít klasické vysavače ty nejkvalitnější filtry, dokonalou filtraci vzduchu nám nezaručí. A tak trpí zejména alergici. Centrální jednotka vysavače se nejčastěji umísťuje do technické místnosti, garáže či komory a filtrovaný vysátý vzduch je vyfukován přes fasádu domu ven. Lze tak bez nadsázky říci, že centrální vysávání je mnohem efektivnější, přestože mohou mít přístroje stejný výkon.
Další výhodou je tichý provoz centrálního vysavače. Klasický vysavač v podstatě znemožní ostatním členům domácnosti nerušený pobyt v dané místnosti i těch okolních. U centrálního vysávání uslyšíme jediný zvuk – šustění vzduchu v hadici. Pánové tak mohou nerušeně sledovat fotbalový zápas i během vysávání.
V rodinném domě i bytě často také řešíme problém neustálého přenášení vysavače z místnosti do místnosti nebo dokonce do patra. Tento problém při centrálním vysávání odpadá, protože dostatečný počet zásuvek a délka hadice nám umožní „napíchnout“ se pohodlně na vysavač kdekoliv v domě.
Náklady na pořízení centrálního vysavače jsou samozřejmě nejnižší, pokud s ním počítáme již při projektování stavby. Ovšem ani při dodatečné montáži není nic ztraceno. Rozvody lze vést podél zdí a šikovně je zakrýt soklem. Pro spojení mezi patry lze použít například nepoužívaný komín nebo světlík.
Jednotlivé vysavače se liší zejména výkonem. Výkon vysavače by měl být dostatečně silný i při vysávání nejvzdálenějšího místa v domě, které může být od centrální jednotky třeba 30 metrů. I mezi centrálními vysavači nalezneme sáčkové modely, které se hodí zejména do bytů. Je přece jen pohodlnější nést do popelnice uzavřený sáček, než tam nést celou nádobu a tu tam následně vysypávat. Některé systémy vyfukují nečistoty do vody, která je následně odváděna do kanalizace. Takovéto systémy jsou pak v podstatě bezúdržbové, ale o něco dražší.
Při centrálním vysávání se nevyplácí vysávat všechno, co nás napadne, zejména mastný nebo mokrý prach. Usazování v trubicích by způsobilo zhoršenou průchodnost a nakonec úplnou nefunkčnost vysavače. K vysávání takovýchto nečistot slouží takzvané separátory.
Také k centrálnímu vysavači patří příslušenství v podobě nejrůznějších hubic. K základní výbavě patří standardní hubice, malá hubice, štěrbina, popřípadě také hubice na dřevěné podlahy a čištění žaluzií nebo kartáč na zvířata.