Kus přírody v domácnosti: Kámen vyvolá wow efekt v každém prostoru

Kus přírody v domácnosti: Kámen vyvolá wow efekt v každém prostoru 1

Kámen symbolizuje jistotu, noblesu, krásu a sílu přírody. Nejlepší na něm je, že své vlastnosti neztratí ani ukotvením v interiéru.

Náskok kamene před jinými materiály spočívá v jeho excelentní trvanlivosti a barevné stálosti. Potěší i při úklidu, protože péče začíná i končí ometání prachu, případně odstraněním nečistot obyčejnou vodou.

Při umělém a přírodním kameni voda nevadí, při dalších imitacích kamene je vhodnější jen vlhká hadr. Pokud se kámen použije na pracovní desku v kuchyni, je prakticky nezničitelný – v případě, že odstraníte prach, nečistoty, mastnotu, zbytky nápojů a jídel co nejrychleji. Při jakémkoliv kameni je třeba vyvarovat se čisticích prostředků s obsahem prášku a jednou za pár let kámen naimpregnovat proti nasákavosti. Skutečně nenáročný společník.

Kámen v kuchyni

Kuchyně je jedním z prostorů, kde se kámen používá nejčastěji. Při spojení s obývákem je vkusnou alternativou, jak vizuálně Kámen symbolizuje jistotu, noblesu, krásu a sílu přírody. Nejlepší na něm je, že své vlastnosti neztratí ani ukotvením v interiéru. propojit tyto dvě součásti bydlení.

V kuchyni je pro mnoho lidí první volbou mramor. Není špatný, ale problémem je jeho relativní měkkost a náchylnost k poškození. Proto na obklad i pracovní desku více poslouží žula, která patří k favoritům v kuchyňském prostoru. Šik je i pískovec pro širokou škálu barevných provedení, které zápas ke každé kuchyňské lince.

Kámen na stěně

Mezi přírodním a umělým kamenným obkladem není takový propastný rozdíl jako mezi umělými a živými květinami. Výběr proto není podřízen ceně ani životnosti, ale funkčním vlastnostem, ve kterých příroda může zaostávat. Umělý kámen je betonový kompozit, vzhledově upraven do vyhotovení přírodního kamene.

Díky přídavným složkám a povrchové úpravě může mít různé vlastnosti. V jeho prospěch hovoří i nižší hmotnost, čímž se snižuje zatížení nosné stěny. Kdo by hledal cenovou úsporu, nepochodí, propracované a luxusní umělé kameny mohou mít vyšší cenu než přírodní.

Tapetování kamenem

Říká se mu i ohebný kámen, tapeta nebo dýha. Přírodní kámen hrubý jen 2,5 milimetru se vyrábí speciálním technologickým postupem z nejkvalitnější břidlice. Získá vlastnosti tapety, ale má vzhled masivního kamene. Lepit se dá na beton, keramiku, dřevo, kov i laminát.

Své využití nachází všude tam, kde uchycení přírodního kamene pro hmotnost není možné. Tapeta může být použita na nábytek, dveře nebo parapetní desky. Nalepit se dá přímo na opotřebované keramické dlaždice. Je mrazuvzdorná, hodí se i ke krbu, má všechny vlastnosti přírodní břidlice, vyniká tvarovou i barevnou stálostí a dlouhou životností.

Lehké a efektní

Stále oblíbenější formou dekoračního kamene jsou sádrové imitace. Na první pohled si rozdíl nevšimnete, pocítíte ho jen v peněžence. Sádrové obklady jsou stále novinkou v dekorování interiéru, pro který byly speciálně vyvinuty. Nehodí se do vlhkého prostředí a neodolají ani mrazu.

Nepatří ke krbu, ale na stěnu v obýváku sednou dokonale. Díky variabilitě sádry je lze vytvarovat do precizních struktur, ale barvy jsou jen povrchové a slabší odolnost proti poškození je předurčuje na méně exponovaná místa. Výhodou je velká škála barev, tvarů, nízká hmotnost i cena, která je ve srovnání s přírodním kamenem přibližně poloviční.

Ideál ke krbu

Kam se nehodí sádra, tam pomůže opět klasika. Kámen ke krbu patří jako tkaničky do bot. Skvěle ukáže obložení v podobě pískovce a vápence, ale nejkvalitnějším materiálem je mastek. V okolí krbu nemá totiž pouze okrasnou funkci. Velmi rychle akumuluje teplo, které následně dokáže dlouhé hodiny odevzdávat do okolí. V zimních časech působí jako skvělý vyhřívač.

Nejoblíbenější v interiéru

Každý kámen má specifický vzhled, strukturu i barvy. Právě zbarvení sehrává nejdůležitější roli při ladění interiéru. Může být v kontrastu s okolím a stát se tak dominantním prvkem nebo zvolíte barevný soulad, a tím vytvoříte efektní propojení kamene se zbytkem pokoje. Paticí nejoblíbenějších kamenů však nic nezkazíte. Hodí se prakticky všude.

Znáte pět nejoblíbenějších kamenů?

  1. Mramor. Hladký povrch působí luxusně, odráží světlo. Široká škála barev a textur najde uplatnění v podobě obkladu, dlažby, kuchyňské desky a zástěny.
  2. Pískovec. Zajímavě žilnatý, ale zásadně není jen jemně žlutý. Může být červený či vícebarevný. Nejpoužívanější na dekorační obklady.
  3. Andezit. Nenasákavý, vysoce ceněný, nevadí mu vlhkost a barevná škála je od šedé přes zelenou až k tmavohnědé a černé. Velmi zajímavý jako dekorační prvek.
  4. Žula. Vyskytuje se v odstínech šedé s modrým nádechem, efektní jsou i červené žuly. Nejlepší volba na kuchyňskou desku. Vhodná do koupelny, chodby, obývacího pokoje i jako dlažba.
  5. Travertin. Podle příměsí vytváří různé barevné odstíny od světle žluté až po fialovou. Využívá se na obklad a dlažbu.