Možná vás zmátly jejich podobné vlastnosti nebo představy starých podlah, které se časem opotřebovali.
No „lino“ a PVC není totéž. Jisté je jen to, že v současnosti jde o kvalitní druhy podlahové krytiny.
Ekologické linoleum
První a nejvýraznější rozdíl mezi linoleem a PVC je jejich složení. Linoleum je čistě přírodní a ekologická podlahovina, šetrná k životnímu prostředí. Napovídá to i její samotný název, linum – len, oleum – olej. Vyrábí se z lněného oleje, korku, ze pryskyřice, z vápence, dřevité moučky a přírodních barevných pigmentů. Spodní vrstvu tvoří textilní jutovina.
Díky těmto prvkům má linoleum vysokou životnost, kolem 30 až 50 let. Pro zachování dlouhé životnosti však třeba porézní povrch pravidelně voskovat nebo pastovat.Zabrání se tak vysychání a ztrátě lesku. Na běžnou údržbu postačí přetřít jej suchým hadříkem. Při mokrém mytí se vyvarujte agresivních čistících prostředků. Používejte pouze vodu nebo prostředek přímo určený na linoleum.
Čistě a teplo
Kromě požitku z typicky příjemné měkké chůze po linoleu má tento materiál další pozitivní vlastnosti. Jelikož jde o čistě přírodní materiál, je výbornou volbou pro alergiky. Povrch linolea je antistatický a odpuzuje mikroorganismy.
Linoleum je vhodné při podlahovém vytápění, perfektně rozvádí teplo a odolává vyšším teplotám. Díky svému složení dobře izoluje zvuk a je odolný i proti oděru. Klidně tedy můžete linoleum položit i do dětského pokoje či pracovny. Kancelářské židle na kolečkách mu neublíží.
V koupelně ne
Pokud vám máme doporučit místnosti, kam je vhodné linoleum použít, rozhodně to nebude koupelna či jiné místo s koncentrací vlhkosti. Přestože povrch podlahy nepropouští vodu, spodní vrstva z jutoviny je na vlhko velmi citlivá a linoleum může časem nabobtnat. Omezením u tohoto typu podlahové krytiny je i množství vzorů.Barev, odlesků a kombinací je sice dostatek, ale například imitace dřeva není příliš věrná.
Různorodé PVC
Podlahy z PVC, tedy polyvinylchlorid původně vznikly jako syntetická verze linolea. V období od sedmdesátých let se i vzhledem k jeho jednodušší a levnější výrobu začali masovější používat PVC podlahy, které se navíc chybně označovali jako lino. Zde vznikly kořeny omylu, že PVC a linoleum jsou jedno a totéž, a ty přetrvávají dodnes.
Kvalitnější
PVC podlahy prošly vývojem a v současnosti se už nemusíte bát nevzhledných bublin a smrštěním rohů, které byly pro PVC podlahy kdysi typické. Díky skleněnému vláknu, které kvalitní PVC podlahy obsahují, je zajištěna rozměrová stálost povrchu. Při výběru takové podlahy natrefíte na dva druhy – jednovrstvé homogenní a vícevrstvé heterogenní PVC.
Jak název napovídá, při jednovrstvé jde o jednu vrstvu silnou asi dva milimetry.Vícevrstvá obsahuje až tři části – nosnou, nášlapnou a vzhledovou. Díky těmto vrstvám má lepší kvalitu a životnost oproti homogenní. Při vyšší kvalitě však třeba přímo úměrně počítat s vyšší cenou.
Široké možnosti
S PVC podlahou vám nehrozí žádná omezení při výběru barev nebo vzorů. S gravírovaným povrchem dokáže opravdu živě imitovat dřevo, kámen či korek. Tak jako linoleum, PVC podlahy jsou také ideální pro přesun tepla a podlahové topení, zejména při celoplošném lepení. Povrch je vysoce odolný, pružný, antialergický a voděodolný.
Hodí se do kuchyně, dětského pokoje, ložnice, chodby, ale i do koupelny a toalety. V posledním období se jeho využití přesouvá i do obývacích místností. Za velmi velkou estetickou výhodu se pokládá nepotřebnost dilatace. V překladu to znamená, že nepotřebuje přechodové lišty a sokly. Instalace je tak méně náročná a podlaha vypadá uceleně.
Pozor při výběru
PVC se dodává v klasických žocích nebo v dílcích v různých rozměrech a tloušťkách.V tomto případě se označuje jako vinyl. Kromě rozměrů si však třeba všímat některé hodnoty uváděné při druzích PVC.
Důležité je zaměřit se na hodnotu bodového zatížení, aby se podlaha nepřepadávala, nesnižovala objem na místech s vyšším zatížením, například pod nožkami sedačky v obývacím pokoji. Zatímco v ložnici vystačíte se zátěžovou třídou 21, v obývacím pokoji a jídelně s třídou zátěže 22, do kuchyně a chodby volte 23.
Linoleum plusy a mínusy
+ Přírodní materiál
+ antibakteriální a antistatický povrch
+ izolant tepla
+ tlumí zvuk
+ ohnivzdornost
+ dlouhá životnost
– náročnost při pokládání
– náročnější údržba vosky a pastami
– nižší odolnost proti UV záření
– nasákavost jutových vrstvy
PVC plusy a mínusy
+ Odolnost proti opotřebení
+ odolnost proti vlhku
+ antibakteriální a antistatický povrch
+ izolant tepla
+ snadná údržba
+ široká paleta vzorů, struktur a barev
+ cena
– nerecyklovatelný materiál
– menší rozměrová stálost
– nesmí promrznout