Markýzy představují lehké konstrukce, které se využívají pro zastínění větších ploch, jako jsou balkony, terasy, vchody nebo zahrady. Poskytují ochranu nejen proti slunečním paprskům, ale také proti větru a dešti. S tímto prvkem můžeme pozitivním způsobem dopilovat celkový vzhled domu a dodat mu nejen šmrnc, ale také rozšířit možnosti využití prostoru za jakéhokoliv počasí.
Markýzy využijeme nejen v našich domovech pro své individuální potřeby, ale najdou také využití u firemní klientely. Příkladem může být příjemné posezení na venkovních zahrádkách nejrůznějších kaváren, cukráren a restaurací, kde se počítá s jejich využitím především v teplých letních měsících. Zvláště provozovatelé gastronomických podniků v zahraničí, které jsou situovány na promenádách u moře, se bez nich takřka neobejdou. Na jedné straně pomáhají permanentně snižovat teplotu a na straně druhé chrání proti nepříznivému počasí.
Jaké existují druhy markýz
Je několik možných způsobů, jaké druhy markýz rozlišujeme. Mezi nejzákladnější dělení patří markýzy pevné a výsuvné. Markýzy s pevnou konstrukcí se používají všude tam, kde potřebujeme mít trvale zastíněnou plochu, takže se s nimi nejčastěji setkáme u zastínění oken. Můžeme je definovat stabilitou, pevností a silnou konstrukcí, která odolá i horším povětrnostním podmínkám. Co se týče velikosti, pevné markýzy se běžně vyrábějí se šířkou začínající na 150 centimetrech a s minimálním výsuvem 100 centimetrů, přičemž šířku si může zákazník zvolit sám podle své potřeby. Výhodou pevných markýz je možnost umístění konstrukce do větších výšek, a tudíž bude zajištěn větší sklon pro lepší odvod dešťové vody.
Výsuvné markýzy sice nejsou až tak odolné, za to jsou variabilnější. Když svítí sluníčko, dají se lehce vysunout, zatímco když prší a potřebujeme co nejvíce světla, tak se dají zase za pár okamžiků snadno zasunout. Vysouvací varianta se perfektně hodí pro stínění zahrad, balkónů nebo teras u rodinných domů. Zasouvání či vysouvání se provádí otáčením kliky s převodovkou, která rozpohybuje hřídel s namotanou látkou. Jestliže se však chcete vyhnout manuální práci, můžete investovat do varianty s elektromotorem a světelnými senzory, které zajistí automatické zatažení markýzy, když bude potřeba. Když se potah včas neschová, mohlo by dojít k jeho poničení.
Velmi zajímavou alternativou je kombinace obou typů, tedy markýzy s pevnou konstrukcí a posuvným potahem, díky čemuž získáte výhody obou typů. Jsou stabilní i flexibilní zároveň. Přežijí hustý déšť, kroupy nebo silný vítr, ale potah můžete kdykoliv srolovat po vodících kolejnicích, které jsou umístěny na bocích nosné konstrukce. Samozřejmostí je, že u všech druhů máte na výběr z různých materiálů nosné konstrukce a látky pro zastínění. Dražší terasové markýzy mohou být doplněny také o další snímače detekující otřesy, vítr nebo déšť.
Další možností dělení markýz je podle jejich konstrukce na klasické, kazetové, polokazetové, otevřené, košové, s nosným profilem a bez nosného profilu. Kazetové markýzy patří mezi nejmodernější a nejluxusnější způsob, který dbá na kompaktnost a zároveň nápaditým způsobem dokreslí celou atmosféru architektury domu. Princip konstrukce tkví v tom, že je možné celou markýzu včetně ramen jednoduše a elegantně složit a schovat do speciální uzavíratelné kazety. Pak je už jen otázkou peněz, zda si zvolíte manuální ovládání klikou či dálkové ovládání s motorovým pohonem. U polokazetového typu markýz jsou ramena viditelná, avšak vrchní část je zakryta stříškou. U tohoto druhu je možné použít systém překřížených ramen, který umožňuje zastínit mnohem větší prostor do dálky, markýza tedy disponuje větším výsuvem. Jejich pořizovací cena je o něco nižší než u markýz kazetového typu.
Markýzy ve tvaru koše nejsou typickým zástupcem markýz, jelikož jsou krátké a nevysouvají se, nýbrž se sklápějí. Někdy se označují také jako korbové markýzy. Jsou menší velikosti, takže se hodí pro zastřešení výloh, vchodových dveří u hotelů, verand, kaváren, cukráren a jiných podniků v obchodní sféře. Konstrukce je nejčastěji z hliníku a jako materiál stříšky se používá odolný plast. Tvar zastínění může být různorodý dle přání zákazníka, stejně tak je možné volit libovolný potisk.
Před výběrem markýzy je důležité si uvědomit, jak budete chtít tento druh zastínění využívat. Zda chcete mít zasažený prostor stíněn na stálo, nebo jen příležitostně. Jestliže si nejste jistí, který druh je přesně pro vás ten pravý, stačí vyhledat odbornou pomoc profesionálů, kteří si s problémem hravě poradí a zároveň vám řeknou, jaké jsou dispoziční možnosti, materiály a velikosti konkrétních typů markýz.
Doplňky markýz zvyšují komfort
Markýzy můžeme doplnit dalšími prvky, které nám zvýší poskytovaný komfort a zároveň vyřeší případné problémy při pobytu mimo dům. Propichují vás svými pohledy zvědaví sousedé? Zatáhněte si panely s bočním stíněním a udělejte si soukromí. Otravuje vás hmyz? Připněte k markýze moskytiéru, která zabrání, aby vás obtěžovali nezvaní hosté. Sluníčko je již příliš nízko a svítí vám do očí? Pořiďte si markýzu s naklápěcí konstrukcí nebo se spouštěcím volánem. Pokud chcete trávit čas na terase, i když se setmí, není nic jednoduššího než instalace venkovního světelného panelu s nastavitelnou intenzitou osvětlení. V chladném počasí se můžete spolehnout na regulované sálavé topidlo, díky němuž si prodloužíte teplé letní dny dlouho do noci. Infrazářiče zakoupíte ve specializovaných obchodech a jejich výhodou je vysoká životnost. Nebo dokreslete již tak dokonalé prostředí vaší oblíbenou podkresovou hudbou, která se bude linout z vodotěsných reproduktorů zabudovaných v kryté části terasy.
Látky pro markýzy
Co se týče materiálů, které se používají pro výrobu potahů, tak nejčastěji se můžeme setkat s několika variantami akrylu a tkanin soltis, sunsilk či s klasickým PVC. Akrylátové látky se vyrábí specializovanou nanotechnologií, která dodá výrobku konkrétní vlastnosti pro různorodé využití. Mezi specifikacemi impregnované tkaniny najdeme vodotěsnost s vodním sloupcem až 1000 mm, odolnost proti prachu, špíně, nečistotám, plísni, vlhkosti a přímým slunečním paprskům. Každá textilie má jinou strukturu, úroveň prodyšnosti a odrazivosti světla. Akrylovým tkaninám nevadí déšť, jestliže je dodržen sklon konstrukce alespoň 15 stupňů, aby mohla voda správně stékat. Obecně se markýzy považují primárně spíše jako ochrana před UV zářením, než před deštěm, takže dlouhodobé vystavení potahu nepříznivým vlivům počasí může mít za následek vyblednutí barvy. Životnost látky ovlivňuje především pravidelná údržba. Nečistoty nebo prach stačí z tkaniny otřít vlhkým hadříkem, pokud je látka suchá, špínu můžeme rovněž vysát nebo vykartáčovat. Na větší skvrny stačí použít slabý roztok vody s mýdlem. Na nečistoty na látce se nesmí používat jakékoliv agresivní čisticí prostředky.