Průmysl týkající se výroby nábytku využívá materiál kůže už století. Původně šlo o kůži z různých druhů zvířat, ale v současnosti se používá zejména ta z hovězího dobytka . Originálnost je zaslouženou vlastností, protože každý získaný kousek je jiný a jedinečný.
Kožený potah na nábytek je nejtrvalejší materiálem z možností čalounění. Je odolný vůči ohni , neodlupuje se a věkem získává nenapodobitelnou patinu. No aby tyto vlastnosti příslušely i vaší sedací soupravě , je dobré být informováni.
Základní rozdělení na látkové a kožené sedačky nestačí. Kožené čalounění si totiž vyžaduje více pozornosti, jak se na první pohled může zdát a zorientování se v této kategorii si vyžaduje dávku trpělivosti . Nenechte se oklamat. Není kůže jako kůže …
Druhy kůže z hlediska kvality
Anilinová, anilinová broušená, semianilínová a upravována. Tyto druhy můžeme považovat za základní kategorie, do kterých se kůže dělí po konečné úpravě líce. Anilinová kůže vám dopřeje opravdu komfortní sezení i se vzhledem podtrhující její autenticitu – zhojené jizvy , krční vrásky a po letech vlastní patina .
Semanilínová kůže má původní líc a pouze lehké zabarvení nebo naopak, líc je zbroušené a povrch zabarvený. Záleží od „umění činění“, zda budou zachovány všechny dobré vlastnosti originálu. V této kategorii můžete dostat i kvalitu, kterou však v případě korigované kůženečekejte.
Ta je zbrušování a potlačována dezénem s barevnými pigmenty. Část přirozené měkkosti se ztrácí , stejně jako záruka trvanlivosti. Přibývá však nižší propustnost , a tím i menší pocit komfortu.
Levné kožené sedačky versus nejlevnější kožené sedačky
Nenechte se zlákat příliš nízkou cenou za kožené sedačky . S velkou pravděpodobností půjde o materiál, který sice opravdu spadá do této kategorie, ale jeho tloušťka ani při nejmenším neodpovídá doporučené kvalitě .
Někteří výrobci ji totiž nabízejí v rozmezí 0,9 – 1,1 mm , což je absolutně nevyhovující pro komfortní a zejména trvanlivé sezení. Pozor je třeba si dát i na kombinaci kůže s její imitací. Mnozí se totiž snaží vydělat více tím, že „namixovat“ zdánlivě stejný materiál, přičemž imitaci přenechají konstrukci.
Je více než pravděpodobné, že zanedlouho na ní budete pozorovat známky používání. Pro dlouhou životnost sedačky , hledejte označení „celo kůže“. Neunáhlete se, 100% kůže „nebo“ pravá kůže „může být zavádějícím názvem. Výrobce se v případě reklamace ohradí, že se vztahoval pouze na konkrétní část sezení.
Nejlepší kožené sedačky nejsou z ekokůže ani koženky
Pokud chcete, aby nebyla kožená sedačka symbolem luxusu jen na krátký čas, z nabídky vybírejte nejvyšší kvalitu . Pokud už jste se rozhodli pro větší investici na obývákové sezení, nepolevujte od nároků a vlastností, které si tento typ vyžaduje.
Obloukem se vyhněte imitacím , které splní sice elegantní design, ale na dotek nebudou takové příjemné jako kůže. O dlouhé životnosti nemluvě. Tzv. ekokůže je vzhledově věrným napodobením pravé kůže , ale stále nedosahuje její kvalitu . Často si ji lidé zaměňují s koženkou, ale i mezi nimi je značný rozdíl.
Ekokůže má horní vrstvu ze 100% polyuretanu a její podklad tvoří 100% bavlněný úplet. Má menší pevnost a kratší životnost než pravá kůže, ale také se hodí pro alergiky a je nenáročná na údržbu. Koženka může mít různou povrchovou úpravu (dezén, lakování …), ale ta se nesnáší se solí a proto praská.
I kožená sedačka si žádá péči
Ano ptá, ale není to nic náročné. Právě naopak. Jako u jiných druzích nábytku platí, že prach byste měli setřít navlhčeným hadříkem (běžné čistící prostředky vynechejte). Dva až třikrát ročně věnujte pozornost její ošetření , a to speciálními přípravky na kůži . Prodloužíte tak její životnost.
Pokud jste si domů přivezli novou koženou sedačku , spíše než ji začne plnohodnotně využívat, aplikujte na ni ochranný balzám kůže (sedačka musí být čistá). Rovněž se doporučuje chránit ji před přímým zdrojem tepla , ať už jde o sluneční paprsky nebo radiátor (ten by měl být ve vzdálenosti alespoň 50 cm). Při vysávání opatrně, ideální je použít kartáčovou násadu.
Jakou tloušťku kůže zvolit?
Kůže vhodná na čalounění se vyrábí tzv. činěním , což je způsob konzervace určen pro předcházení hnilobných procesů. Získaná průměrná tloušťka tehdy dosahuje cca 5 mm. Ta se následně rozdvojí (případně trisecting) a v závislosti na získaných milimetrů použije například na sedací soupravy .
Ideální tloušťka je 1,5 mm , ale setkáte se i 2,2 mm verzí, která je stále ještě spadá do doporučeného čalounění. Tenčí varianty způsobí natažení a dominantní sezení se rázem změním na harmoniku. I velké nepřesně plochy sedáku mohou mít podobný výsledek.
Hrubá neznamená kvalitní ! Tloušťka je sice jedním z kritérií výběru, ale kůže musí být hlavně jemná . To znamená, že pokud byste vzali její vzorek do rukou, měla by se dát pomačkat . V opačném případě se pravděpodobně jedná o split (štípenky), a tedy spodní vrstvu kůže vyznačující se špatnou odolností vůči ohybu.
Jak a kde nakupovat?
I když z pohodlí domova se nakupuje jednoduše a pohodlně, právě kožené sedačky jsou příkladem toho, kdy byste měli navštívit kamenné prodejny nábytku nebo výrobců specializujících se právě na sedací soupravy z kůže na míru . Kůži vybírejte z reálných vzorků, jejichž tloušťku si pravítkem změříte a zkontrolujete i jejich mačkavost.
Nicméně pro ty, kteří se přece jen spoléhají na důvěryhodnost eshopové prodejců a popisů u produktů je zde online nákup . Pokud vás v eshopech Nový nábytek , Tempo Kondela či Asko nábytek zaujme konkrétní typ sedačky, neváhejte kontaktovat prodejců, ať už telefonicky, prostřednictvím „chatu“ nebo emailem. Ptejte se, ptejte se, ptejte se …