Většina z nás si na podlahu v obývacím pokoji volí dřevo, laminát či dlažbu, ale po čase zjistíme, že by se v určitých částech prostoru hodilo pod nohy něco příjemnější a teplejší. A po tomto zjištění se vybereme do obchodů hledat koberec. Díky němu bude místnost působit útulnějším dojmem.
Pokud tedy nechcete zakrýt celou podlahu soustřeďte se na kusové varianty, které jsou nabízeny v široké škále barev a vzorů. Výhodou koberců je, že se jednoduše přepravují. Pod koberec menších rozměrů je ideální použít protiskluzovou podložku. Jemná mřížka zhotovená z gumy se umisťuje téměř pod celou plochu koberce, čímž se zabrání jeho pohybu a následném uklouznutí se. Pokud máte raději výrobky z přírodních materiálů sáhněte po koberci z vlny, ale počítejte s tím, že v prvních několika měsíců a některé druhy i rok, bude pouštět chlupy co záleží na délce vlasu. Čím kratší je vlas, tím kratší je doba jeho chlpatenia. Výška vlasu rovněž ovlivňuje tvarovou paměť, což znamená, že bude-li koberec zatížen nábytkem delší dobu, po jeho odstranění bude vlasu déle trvat, než se vrátí do původního stavu. Sami tomu můžeme napomoci intenzivním vysáváním.
Díky vývoji technologií výroby už tak neplatí argument o menším výběru barev vlněných koberců ve srovnání s akrylovými. Pravda je, že tyto jsou nabízeny v mnohem širší škále odstínů barev, to samozřejmě ocení nejen ti, kteří dávají přednost syntetickým materiálem. Umělé materiály se totiž dají barvit nejrůznějšími zářivými odstíny a příjemné jsou i na dotek. Jejich nízká cena je však vykoupena jejich životností, protože umělé materiály rychleji podléhají času a to hlavně v místnostech s vysokou zátěží. Některé prodejny mají službu zákazníkům, kdy si můžete vybraný koberec půjčit a doma vyzkoušet což je ideální řešení a pomoc, abyste zjistili zda vám vybraný koberec vyhovuje, protože v prodejně působí úplně jinak než v místnosti, kde ho chcete použít.
Takovým způsobem získáte jasnou představu a nebudete si kupovat zajíce v pytli. Pokud se vyskytne ta možnost nestyďte se půjčit si hned několik koberců, určitě tím nic nezkazíte. Koberce dělíme i podle způsobu výroby a to na smyčkové, s řezaným vláknem, tkané, ručně vázané a nastřelovány. Smyčkové koberce se dále dělí na ty s pravidelnou smyčkou a nepravidelnou, takzvanou berberovou, kdy smyčky nejsou ve stejné úrovni, čímž se umožní značná variabilita vzorů. Pěkně působí kombinace smyček a stříhaných vláken, kdy se na povrchu vytvářejí plastické vzory. Nastřelovány koberce nebo tufting vznikají nastřelováním vlasu do jutového podkladu pomocí nastřelovací pistole. Po nastřelení se koberec ještě zastřihne, případně se vytvoří reliéf. Vlas je ve většině případů vyšší a méně hustý než při tkaní nebo vázání. Jednotlivé barvy se oddělují tenkou přestřiženou linkou takzvaným carvingem. Co se týče ručně vázaných koberců u nich se odbarvené vlněná vlákna vážou ve svislých řadách do vodorovně napnutých osnov. Po dokončen potřebných postupů se hotový koberec vypere, aby získal hedvábný lesk.
Při výběru koberce však nezapomínejte ani na to, že výrazná barevnost určuje barevné ladění místnosti, že nápadný vzor bude na sebe poutat pozornost, že ve vysokém vlase se nečistoty sice ztratí no hůře se vysávají a nakonec, že koberec v kombinaci se závěsy tlumí zvuk a zlepšuje akustiku v místnosti.