Přemýšlíte o nové sprchové vaničce? Pak se zamyslete pořádně. Na trhu je mnoho typů i materiálového provedení – akrylátová, ocelová smaltovaná, plastová nebo z litého mramoru.
Vaničku můžete mít ale i zapuštěnou – hlubší nebo mělčí, dokonale plochou, v rovině s podlahou nebo také vůbec žádnou …
Akrylát nebo smalt?
Akrylátové vaničky se cenově pohybují mezi 100 eury (ve slevách, na internetu) a asi 140 eury. Ale například za akrylátovou vaničku Laufen zaplatíte kolem 400 eur i více. Praxí prověřené odolné ocelové (smaltované) vaničky koupíte v cenách zhruba kolem 40 eur.
Sprchové vaničky z litého mramoru
Litý mramor se vyznačuje vysokou pevností, neprohýbá se a je stálobarevný a udržuje si stálou teplotu. Sprchové vaničky z tohoto materiálu jsou tedy teplé na dotek. Povrchová úprava z polyesterové pryskyřice pak garantuje vysokou odolnost vůči mechanickému poškození a chemickým prostředkům. Tvary jsou často variabilnější než je tomu u vaničkách akrylátových – vyskytují se různé oblouky, tvary listů a elips.
Vaničky umožňují několik variant instalace. Dají se například instalovat bez jakéhokoliv převýšení rovnou do podlahy – tedy jako bezbariérové. Mohou totiž mít tloušťku jen 4, ale také i 3 centimetry. Vanička může být vsazena do velké podlahové dlaždice, dá se nalepit na silnou vrstvu silikonu; v opačném případě je však možné i použít nožičky.
Potřebujete vaničku s atypickým tvarem?
V široké nabídce mnoha výrobců najdete čtvercové, obdélníkové, kruhové i čtvrtkruhové vaničky, ale i atypické tvary. Pokud potřebujete například obdélníkovou vaničku s jedním zaobleným rohem, můžete ji mít, reprezentují ji například modely Ceramica Tecla Extra Flat nebo také Polysan – Luneta. Pětiúhelníková vanička vypadá trošku nepředstavitelně, ale v podstatě je čtvercová a má pouze useknuta jeden roh (vanička Genta). Naleznete i organické tvary – elipsy a tvary listů. Některé vaničky jsou univerzální – určené k obezdění i zapuštění do podlahy nebo na zkompletování s nožičkami.
Vaničky se prodávají s nožkami (takže is nimi dosahují výšky až 118 – 120 mm) nebo třeba s možností nastavení výšky 80 – 100 mm. Otvor pro sifon bývá v průměru 90 mm.
Moderní vaničky už nemívají revizní dvířka (pokud jsou podezděné a na schůdku) – sifon se čistí shora po odebrání krytky. Povrchové vrstvy moderních vaniček se vyrábějí z práškových minerálů a polyesterové pryskyřice.
Čištění a údržba
Na způsob čištění vaničky se vždy ptejte už v obchodě. Běžně myjte jemným tekutým čistícím prostředkem, vyhněte se drsným pískem (abrazivním čističem). Její povrch se dá? Ť; doleštit jemným voskem podle doporučení výrobce. Vosk se dá použít iv případě poškrábání povrchu. Takový defekt opravíte i speciálním prostředkem na rýhy, který si vyžádejte u prodejce.
Sprchové vaničky se nesmí vystavovat působení kyselin, čpavku, chlóru, čističe odpadu ani koncentrovaných barev na vlasy. Silný odmašťovač typu Savo razant, který preventivně udržuje odtok a také jej po zanesení uvolní, používejte opatrně. Lijte ho pouze rovnou do odtoku, nerozlévejte ho po vaničce.