Citronová tráva

Citronová tráva 1

Citronela, lemongrass, citrónová tráva – mnoho jmen pro jedinou rostlinu, která dokáže provonět polévku, rybu, ale zvládne i uzdravit podrážděný žaludek a zbavit krk bacilů.



Citronová tráva alias lemongrass nebo lidově citronela je bylinka pocházející z Asie, kde se bez ní kuchaři neobejdou, dále je velmi rozšířená v indonéské, thajské, indické a malajské kuchyni. Používaná je hlavně pro svou specifickou chuť a krásnou vůni například do pokrmů z ryb. Její další využití je například v kosmetických přípravcích, k výrobě solí do koupele, parfémů nebo esenciálních olejů, používá se také do vonných tyčinek na odpuzování hmyzu.

Léčivé účinky

Tato bylinka není jen skvělé koření, ale protože má antibakteriální účinky, využívá se jí odvar také při zdravotních potížích, jako je nachlazení nebo trávicí potíže. Odvar z této bylinky je na trávení a koncentraci myšlenek to pravé. Díky ní si můžete zpestřit i osvěžující koupel. Zajímavostí je, že domorodé kmeny v Asii, Karibiku a Africe ji dokonce využívají při léčbě malárie, chřipky, nervových chorob a žaludku.

Vypěstujte si svou vlastní citronovou trávu

Citronela vytváří velké trsy tenkých dlouhých listů a dokáže vyrůst až do výšky 150 cm. Tato exotická bylinka není jen záležitostí trhů a specializovaných prodejen, můžete si ji podobně jako jiné bylinky vypěstovat i doma. Pokud si chcete vypěstovat citronovou trávu sami, můžete si přinést vegetativně množené rostliny západoindického druhu z některého specializovaného zahradnictví nebo si koupit semínka východoindické citrónové trávy.
Slovenský trh nabízí bohužel semínka s klíčivostí asi jen 30%, ale i tak vám mohou vyklíčit desítky rostlinek.

Jak na to

Potřebujete misku s propustným středně těžkým substrátem, kam semínka zasejete. Můžete je jemně zatlačit nebo zasypat hlínou a zlehka zalít. Dále misku přikryjte sklem nebo průhledným mikrotenovým sáčkem. Semínka občas pokropte vodou, aby Neuschl.
Klíčení trvá asi 10 až 20 dní, udržujte teplotu 20 – 22 ° C. Rostlinky, které se vám podařilo vypěstovat, přesaďte do květináče. Nezapomeňte na pravidelnou vydatnou zálivku, pozor však na přelití. Před každým zalitím dbejte na to, aby byla zemina vyschlá.

Přes léto se citrónová tráva dá pěstovat na balkoně či terase. Druhý rok ji lze vysadit i na chráněné místo přímo do půdy. V zimě to s péčí není o nic složitější, rostlinku můžeme umístit do dostatečně velké nádoby, kterou dáme do chladnější místnosti a omezíme polévání. Dá se o ni samozřejmě starat iv bytě jako o ostatní pokojové květiny. Pozor si dávejte při hnojení, pokud chcete trávu používat do pokrmů, vyhněte se chemickým přípravkům a přednost dejte pouze přírodním hnojivům. Stonky seřezávejte při povrchu půdy v době, kdy je rostlinka už dost silná.

Využití citrónové trávy v kuchyni

Do jídel se nejčastěji využívá nejměkčí část stonků, její tužší části se využívají jako koření. Nejvíce se kombinuje s česnekem, paprikou, šalotkou nebo koriandrem. Protože v čerstvém, sušeném ale i mraženém stavu neztrácí svou citrónové aroma, dá se použít v podstatě v jakémkoliv stavu. Můžeme ji využít buď na provonění například polévek nebo jako dochucovadlo.
V prvním případě si vezmeme menší kousek asi tak 5 cm, který jsme prolisovala plochou nože, čímž se nám uvolnila aroma, a přidáme jej do polévky či rýže. Po uvaření ho vytáhneme, protože takto upravený se jíst nedá.
V druhém případě je nutné stonky očistit a oloupat, protože vrchní vrstva je tvrdá a špatně stravitelná, vybereme pouze nejměkčí část stonku, zde najdeme zhruba uprostřed. Dále se nakrájí na drobné kousky, které můžeme přidat na dochucení do salátů, marinád, masa, pokrmů z ryb a množství dalších jídel.