Štěstí v kuchyni: Víte, jak ho dosáhnout?

Štěstí v kuchyni: Víte, jak ho dosáhnout? 1

Šéfovat chtějí všichni a platí to i v kuchyni. Každý z nás má jiné představy o vaření, pracovních postupech i o způsobu odkládání potravin. A to se může stát zdrojem konfliktů. Kuchyně má být srdce domova, proto pokud chcete, aby zde vládla harmonie a klid, dodržujte tato pravidla.

Nerozkazujte

Přestože považujete kuchyni za své království, nechte své pomocníky dělat věci vlastním stylem. Můžete je mírně usměrnit, ale nenuťte je, aby dělali vše přesně jako vy. Nevadí, že dcera ořezává brambory nahrubo, důležité je, že vám chce pomoci. To nic, že partner / ka míchá omáčku do opačné strany než vy, na její chuť to nemá vliv.
Pokud budete v jednom kuse jen sekýrovat a kritizovat dosáhnete to, že ochota pomáhat se ztratí stejně jako vaši pomocníci a v kuchyni zůstanete sami.

Delegujte povinnosti

Příprava jídla není povinností jediné osoby. Jíst chtějí všichni, proto se nebojte požádat o pomoc. Činnosti si můžete podělit nebo se ve vaření střídat. Můžete se dohodnout, že pomocník vám očistí a nakrájí zeleninu, maso, připraví marinádu a vy se pustíte rovnou do vaření.
Předpříprava nastolí harmonii v kuchyni i v malé kuchyni, abyste si zbytečně nepřekážely. Jasně určitě pravidla, která se musí dodržovat, aby se pomoc v kuchyni neskončila tak, že budete mít více práce než kdybyste vařili sami.

Udržujte pořádek

Při vaření je důležité mít dostatek prostoru. Dodržujte pravidlo, že ten kdo vaří, se nestará o mytí nádobí a úklid kuchyně. Množství hrnců, špinavé pomůcky na stole av dřezu působí odstrašujícím. Požádejte pomocníků, aby jejich myli průběžně během přípravy jídla, abyste měli dost prostoru na vaření. Kuchyňské náčiní odkládejte na stejné místo, aby je našli i ostatní a nikdy se nesnažte „šéfkuchaři“ přeorganizovat jeho systém. Přehledně ukládejte i potraviny, abyste věděli, co vlastně doma máte.

Buďte flexibilní

Ačkoli máte přesný rozpis povinností, nerozčilujte se, když se nedodrží do puntíku. Sem tam se stane každému, že něco nestihne nebo zapomene udělat, případně má jiné povinnosti. Komunikujte a reagujte flexibilně. Dejte předem vědět, že nestihnete a potřebujete si vyměnit „služby“.

Dělejte si zásoby

V žádném případě vás nenavádíme, aby kuchyň prepĺňali k prasknutí. Vhodné je však mít v ní vždy po ruce základní potraviny, z kterých můžete uvařit konzumovatelné jídlo. Mouka, těstoviny, rýže, luštěniny, olej, cibule, vajíčka či zelenina – to je jen pár tipů.
Vždy, když se něco míjí, dopište to na nákupní seznam, který je na viditelném místě v kuchyni. ať se nestane, že budete muset odběhnout od bouraného jídla k sousedům nebo do obchodu.

Udělejte si volno

Nemáte čas? Čas od času si jídlo objednejte nebo se jděte najíst do restaurace. V dnešní době mají lidé mnoho povinností, takže odlehčení od vaření dobře padne i duši. Jíst třeba každý den, ale vařit každý den nemusíte.
Některé šikovné hospodyňky si dokonce připraví zásoby vařeného jídla. V jeden den navaří více jídel, které zamrazí nebo sterilizují a mají postaráno.