Konec léta se nespojuje jen se sklizní. Stále je dost času na nové výsevy. Správný výběr druhů a odrůd vám zajistí čerstvou zeleninu do pozdního podzimu a v některých případech i do časného jara.
Uvolnily se záhony
Hrášek, fazole, rané brambory, cibule či česnek uvolnily záhony na pěstování podzimní zeleniny. Pravidelně okopávané záhony mají po sklizni velmi dobrou strukturu půdy . Jsou bez plevele a prakticky připraveny na další vysévání. Netřeba jejich hloubkově kypřit ani překopávat . Půda by zbytečně ztrácela vláhu. Stačí ji jen mírně rozhrabal, odstranit případné nečistoty a zarovnat hráběmi.
Letní výsevy netřeba často ani přihnojovat . Listová zelenina, která se v tomto období pěstuje nejčastěji, není velmi náročná na živiny. Pokud máte obavu, že rostliny dobře neporostou, vysejte je na záhony, které se uvolnily po sklizni luštěnin (fazole, bob, hrách) . Tyto druhy díky bakteriím, co žijí v hlízky na jejich kořenech vážou vzdušný dusík, proto je půda po jejich pěstování dostatečně obohacená živinami . Pokud se však rozhodnete pěstovat na živiny náročnější druhy, určitě přihlížejte na dodržení střídání plodin a správný osevní postup.
Vyberte si správné
Při výběru odrůd na letní vysévání myslete na to, že zanedlouho přijde zima a i noci budou stále chladnější. S koncem sezóny počítejte asi v posledním říjnovém týdnu, ačkoli v teplejších oblastech a v teplém roce se tento čas může o jeden až dva týdny prodloužit.
Na srpnové vysévání vybírejte rané nebo polorané odrůdy se zárukou úrody ještě v tomto roce. Vhodné jsou hlavně rychle rostoucí plodiny , jako salát hlávkový i listový, špenát, štěrbák – endivie, Polníček či aromatické listové bylinky, například kopr vonný. Stále aktuální je i vysévání ředkvičky a vodnice, ale i cibule na podzimní sklizeň natě.