5 nejčastějších feng-šuej chyb, kterých se doma dopouštíme

5 nejčastějších feng-šuej chyb, kterých se doma dopouštíme 1

Filozofie feng-šuej vybízí k určitým pravidlům při zařizování domácnosti, kterými docílíme harmonické prostředí a zdravější bydlení. Toto jsou nejčastější chyby, které při tom děláme.

Feng-šuej pravidla mají napomoci tomu, aby bylo bydlení klidnější, harmoničtější, nabité pozitivní energií. Mnohé z těchto pravidel vycházejí ze zdravého selského rozumu. Někdy se však stane, že se při zařizování neřídíme přirozeným instinktem.

1. Nejprve vyklidit, pak použít zásady feng-šuej

Nejčastější chybou, kterou amatérští nadšenci feng-šuej dělají, je aplikování zmíněných pravidel do již zařízeného interiéru, aniž ho nejprve vyklidili. Přitom první zásadou by mělo být místnost nejprve doslova vybělit. V opačném případě se totiž často stává, že obyvatelé trpí selektivní slepotou – některé porušení zásad feng-šuej prostě nevidí, protože s nimi žijí už dlouhou dobu. Navíc jedna z podstatných zásad feng-šuej spočívá v tom, že interiér by neměl být přeplněný, aby v něm mohla energie volně proudit. Takže: Nejprve vytřídit věci, které skladujeme jen ze setrvačnosti (vyhodit, darovat, prodat) – a až potom aplikovat pravidla feng-šuej.

2. Z postele, sedačky nebo od psacího stolu není vidět na dveře

Jednoduše, náš instinkt, sídlící v nejhlubší části mozku – Amygdalia – nám našeptává, že potřebujeme mít přehled o pohybu v místnosti. Podvědomě potřebujeme mít pod kontrolou, kdo vstoupí do místnosti. Pokud je však nábytková sestava v místnosti uspořádána tak, že příchozí vstupují jakoby od zad, vždy budeme tak trochu na jehlách. A klid feng-šuej je pryč! Čili: Snažit se umístit psací stůl tak, aby nás náhlý návštěvník nezaskočil. A stejně, sedačka i postel by měla mít výhled na dveře.

3. Zaměření pouze na jeden aspekt

Filozofie feng-šuej vychází z přesvědčení, že každá část domu, bytu nebo místnosti má určité zóny, které symbolizují důležité životní aspekty, jako kariéra, zdraví, rodina, láska a podobně. Některé směry feng-šuej je vidí jako dílky osmiúhelníku, jiné než mřížku s devíti políčky. Častou chybou přitom je, že ve snaze zlepšit jednu konkrétní zónu (například finance), se opomenout ostatní zóny. Feng-šuej je však jako puzzle – harmonický a pozitivní obraz vznikne až tehdy, když na sebe navazují všechny dieliky.Takže: Dívejte se na interiér jako na celek. Pokud aplikujete zásady feng-šuej, postupujte v krocích, zatímco pravidla nepoužijete v celé domácnosti. Nezůstaňte na půli cesty.

4. Přílišná fixace na jeden živel

Příznivci filozofie feng-šuej věří, že harmonie v interiéru spočívá v rovnoměrném zastoupení pěti živlů: dřevo, oheň, země, kov a voda. Mnoho lidí však preferuje některý z těchto živlů – v případě zařizování některý z materiálů nebo symbolů – více než ostatní. Nejednou se pak stane, že oblíbený živel / materiál je v domácnosti zastoupen nadměrně. Bezpochyby, dřevo domácnost zútulňuje, ale pokud je ho příliš, může energii zpomalit a členové domácnosti mohou například pomaleji pokročit v kariérním růstu. Čili: Zkuste se na své bydlení podívat s odstupem. Případně. pozvěte si přátele a ptejte se jich na dojem, jaký mají z vaší domácnosti. Zdá se jim, že něčeho je v interiéru příliš?

5. Odkládání zkažených věcí

týdenní karanténa – to by měla být zásada nejen pro vyznavače feng-šuej. Jednoduše, pokud se něco v domácnosti pokazí, dopřejte si týden na to, abyste to opravili nebo odnesli do servisu. Pokud tento termín prošvihnete, rovná čára do smetí. Odkládání zkažených věcí, které se „možná jednou sejdou“ nebo „se to někdy opraví“ je nejčastější chybou fen-šuej interiérů. Vizuální smog, který neustále připomíná nesplněné úkoly, odkládané povinnosti a pohled poškozené, otlučené a zkažené věci nám prostě zbytečně ubírá potřebnou energii. Čili: Pravidlo jednoho týdne je skvělá motivace – pokud máte předem danou „uzávěrku“ na opravu, spíše se dotlačit k ráznému řešení: buď věc opravit nebo vyhodit.