Někteří majitelé zateplených domů zažívají velké zklamání už po první topné sezóně. Neznamená to, že je třeba zabránit zateplení, ale raději chybám, kterých se majitelé a stavbaři nejčastěji dopouštějí. Poruchy na fasádě hovoří jasnou řečí – víte, co nám signalizují?
1. Studené stěny
Chladem sálající povrch stěn z vnitřní strany obvodové stěny bývá způsoben příliš tenkou nebo porušenou tepelnou izolací. Ještě i dnes se najdou mistři, kteří vám doporučí tepelnou izolaci o tloušťce 5 až 8 cm, jen aby se ušetřilo, průměrná tloušťka zateplení na Slovensku se však už posunula na 10 – 12 cm. Správně zvolená fasádní tepelněizolační deska vám kromě úspory energie a tepelné pohody může přinést i další výhody. Minerální fasádní desky výborně tepelně izolují, zároveň chrání před požárem, tlumí hluk z exteriéru a zajišťují vysokou paropropustnost obvodové stěny.
2. Vlhké fleky a plísně
Najdeme je na zevnitř obvodové stěny nejčastěji v oblasti rohů, koutů, na místech osazení oken nebo spojích vnější stěny s balkónovými deskami. Jejich příčinou bývá také nedostatečná tepelná izolace nebo nedbalé řešení detailů při realizaci. Je třeba se také přesvědčit, zda po zateplení nebyla narušena izolace dodatečnou montáží sušáků na prádlo, klimatizačních jednotek nebo jiných prvků, které způsobily vznik tepelných mostů. Pro dobrý finální výsledek na fasádě je také důležitá kvalita lepidla a jeho dostatečná vrstva. Testováno lepidlo v SMARTwall balíku podporuje difúzi celého systému.
3. Bubliny a promáčknutí na fasádě
Takové poruchy může zapříčinit také jen nesprávná aplikace izolantu nebo použití nevhodného typu či množství komponentů zateplovacího systému, nejčastěji kotev. Ty nejjednodušší, „nabíjecí“, je poměrně složité ošetřit tak, aby na nich byla dostatečná ochrana před vznikem prohlubní a následně tepelných mostů. Efektivnější jsou zapuštěny izolační kotvy, které jsou velmi účinné při upevnění i procházení tepelným mostem. Speciální izolační kotvy SMARTwall tfix – 8ST , které také nabízí balík SMARTwall mají na své hlavičce integrovanou izolační vrstvu pro minimalizaci tepelných mostů, které mohou vznikat při použití obyčejných kotev. Zabraňují poškození povrchu izolace nerovnoměrným zatlačením kotvy do izolantu a tedy znehodnocení celkového vizuálního efektu fasády, takzvanému „Panter efektu“.
4. Pukliny a opadávající izolace
Jsou také signálem, že tepelná izolace byla nedostatečně upevněna nebo nesprávně vyztužená. Na vyztužení slouží správně uložena sklotextilní mřížka. Nechte si poradit od odborníků, jaké parametry mřížky jsou pro váš projekt dostatečné. Důležitá je i plošná hmotnost mřížky. Ty „lehčí“ jsou sice levnější, ale po dlouhodobém působení povětrnostních vlivů a střídavých venkovních teplot často nevydrží a popraskají a s nimi i vaše fasáda. Proto je efektivně zvolit vhodné materiály, které spolu tvoří jeden ucelený a sladěný mechanismus, skládat produkty od různých výrobců je riskantní. Pokud se rozhodnete pro zateplení minerální vlnou, SMARTwallbalík kombinuje minerální desku s výbornými tepelněizolačními vlastnostmi s ověřenými komponenty do ucelené kolekce tak, aby dosáhli nejvyšší úsporu energie. Důležitou součástí balíku je sklotextilní mřížka s pevným a pružným vláknem, která má výjimečně dlouhou životnost.