Záhrada má být zdrojem relaxu a radosti – a může být i domácí lékárnou, například na zkažený žaludek.Zde je 10 rostlin, které si bez námahy dopěstujete ve vlastní zahradě nejen pro potěšení očí.
Andělika lékařská
Něžná bylinka je dvouletky, která první rok vytvoří růžici listů. Z ní na druhý rok vyroste silná stonek se zelenkavými voňavými kvetmi.Kedysi se používala jako ochranná rostlina před uřknutím v kadidlo, někde se vkládala do rohů domov.Dnes se používá více než směs do koupele, čaje nebo na bylinkový zábal. Používá se na uklidnění nervů, ale i při žaludečních potížích nebo migréně (hlavně při potížích způsobených stresem).
Vodilka kanadská
U nás méně známá rostlinka běžně roste v Severní Americe, ale dá se vypěstovat iv Slovenské zahradách. Obsahuje látku berberin, která aktivuje bílé krvinky. Používá se k léčbě ranní nevolnosti, nepravidelného vyprazdňování nebo dyspepsie. Má prý i protiparazitárních a protivirový účinek. Její menší nevýhodou je hořká chuť.
Tužebník jilmový
tužebník byl v minulosti dost často využívanou léčivou bylinkou téměř v celé Evropě. Primárně se používal hlavně při léčbě dýchacích potíží, ale účinkuje i proti revmatickým nebo trávicím problémům. Květy tužebníku obsahují různé flavonoidy a silice, které mají podobný účinek jako aspirin.
Divizna velkokvětá
Vzhledově impozantní rostlina, které se lidově říká také královská svíce nebo volů ocas je dvouletky, která – podobně jako andělika – první rok roste do zelené růžice a druhý do vysoké stonky. Divizna je bohatý na taniny, které působí proti průjmu.
Jablka
Některé léky máme rovnou pod nosem – a přece jejich nevyužíváme.Jablka jsou toho příkladem, zejména pokud jsou z vlastní zahrady, kterou extra chemicky „neošetřujeme“. Jablka jsou bohaté na pektin – látku, která pomáhá proti průjmu, má totiž schopnost zachycovat vodu a různé odpadní látky. Navíc jablka obnovují střevní flóru. Po Řehoř je to druhé nejbohatší ovoce na taniny – látky s protizánětlivým účinkem.
Šanta obyčejný
Rostlina známá především jako magnet na kočky zabírá proti křečím.Uvolňuje hladké svalstvo – av podobě čaje se sejde i lidem, kteří jsou citlivější na úpal. Při vysazování šanty však třeba být opatrný – může se stát, že se vaše zahrada změní na kočičí klub!
Heřmánek pravý
Kamilka, heřmánek, heřmánek – bylinka s množstvím lidových názvů má stejně pestré portfolio účinků. Jelikož něžný kvítek vidíme téměř všude, občas zapomínáme, že je nejen dobrým čajem před spaním, ale hlavně výborným přírodním prostředkem na snížení horečky, úlevu od trávicích (nebo i gynekologických) obtíží. Germánský kmen Sasů pokládal heřmánek za posvátnou rostlinu.
Kopr vonný
Kopr sice pro pro svou charakteristickou vůni pro někoho spíše „smradlavý“, než voňavý, to však nic nemění na tom, že je to účinný přírodní prostředek proti více neduhům. A zlepšení trávení je jen jedním z nich. Navíc posiluje imunitu, je protizánětlivý, močopudný, uklidňuje nervy i různé kožní podráždění. Jako prostředek proti průjmu by měl být první bylinkou, kterou v zahradě utrhnete.
Echinacea
Echinacea je nádherný zahradní květ, který najdete v tolika zajímavých odrůdách, že si nedokážete vybrat! Na Arkansaské univerzitě navíc zjistili z vyšetření stolice dobrovolníků, že echinacea má evidentně antibakteriální účinek při otravě jídlem.
Česnek
O pozitivních účincích česneku se popsalo hodně, zejména v souvislosti s herpes a cévními onemocněními. Česnek má však i schopnost odbourávat olovo a jiné těžké kovy z organismu. Ale pozor – česnek ředí krev, proto je třeba být opatrný při užívání výživových doplňků v kombinaci s jinými léky.